PECRON Portable Electric Charging Station PECRON E2400LFP, 2048Wh, 2400W, 230V, Digital Display, Super Fast Charging, LiFePO4 Battery, Dual MPPT Controller, 12 Outputs, BMS Protection
PECRON
2 Reviews
The Pecron E2400LFP delivers 2048Wh and 2400W of power, with 1.5h fast charging, 12 outputs, UPS, and Wi-Fi control. Perfect for home, camping, or emergencies. Expandable up to 8192Wh with additional batteries.
Condition: New
Precomanda produse speciale - Preorder (special products)
Delivery date: Approximately 15-50 working days
Stock limit
Add to cart
Product Code: 5943810304218 Do you need help? +40740302590 / +40215552590
Add to wishlist Solicita publicarea in SEAP Quick Order
  • Description
  • Presentation in pictures
  • Reviews (2)
Specifications:
Product Type Portable Power Station
Model PECRON E2400LFP
Color Black
Rated Power 2400W
Capacity 2048Wh (Expandable up to 8192Wh with extra batteries)
Battery Type LiFePO4 (3500+ cycles up to 85%)
Display Type Digital Display
Charging Methods
for the Station
AC Input (Super Fast Charging, full in 1.5 hours)
Car Charger
Solar Panel Input: 800W Max (GX16MF + DC5521)
Charging Time AC Charging: ~1.5 hours
Solar Panel: Up to 800W input
Car Charger: Varies
Output Ports 2x AC output 220V-240V
1x Output DC5525
1x Output XT60-F (30A/12V)
1x Car socket
2x USB-C (100W)
4x USB-A
Protection Overcharge Protection
Overload Protection
Short Circuit Protection
Overheating Protection
BMS Safety Management
Others Smart APP Control via Wi-Fi
Adjustable Charging Speed
UPS Function
Expandable Battery Support
Operating Temperature -20°C ~ 45°C (Discharge)
Charging Temperature 0°C ~ 45°C
Dimensions 37.6 x 23.6 x 33 cm
Weight 20.5 kg
Package Contents:
1x PECRON E2400LFP Portable Power Station
1x AC Charging Cable
1x Car Charging Cable
1x Solar Charging Cable
1x 12V Alligator Clips