Portable Electric Charging Station PECRON E2400LFP, 2048Wh, 2400W, 230V, Digital Display, Super Fast Charging, LiFePO4 Battery, Dual MPPT Controller, 12 Outputs, BMS Protection
The Pecron E2400LFP delivers 2048Wh and 2400W of power, with 1.5h fast charging, 12 outputs, UPS, and Wi-Fi control. Perfect for home, camping, or emergencies. Expandable up to 8192Wh with additional batteries.
Condition: New
Delivery date: Approximately 15-50 working days
| Specifications: | |
| Product Type | Portable Power Station |
| Model | PECRON E2400LFP |
| Color | Black |
| Rated Power | 2400W |
| Capacity | 2048Wh (Expandable up to 8192Wh with extra batteries) |
| Battery Type | LiFePO4 (3500+ cycles up to 85%) |
| Display Type | Digital Display |
| Charging Methods for the Station |
AC Input (Super Fast Charging, full in 1.5 hours) Car Charger Solar Panel Input: 800W Max (GX16MF + DC5521) |
| Charging Time | AC Charging: ~1.5 hours Solar Panel: Up to 800W input Car Charger: Varies |
| Output Ports | 2x AC output 220V-240V 1x Output DC5525 1x Output XT60-F (30A/12V) 1x Car socket 2x USB-C (100W) 4x USB-A |
| Operating Temperature | -20°C ~ 45°C (Discharge) |
| Charging Temperature | 0°C ~ 45°C |
| Dimensions | 37.6 x 23.6 x 33 cm |
| Weight | 20.5 kg |
| Package Contents: | |
| 1x PECRON E2400LFP Portable Power Station 1x AC Charging Cable 1x Car Charging Cable 1x Solar Charging Cable 1x 12V Alligator Clips 1x Accessory Pouch 1x User Manual |