PECRON Portable Electric Charging Station Package PECRON E3600LFP, 3072Wh (expandable up to 15360Wh), 3600W, 230V, super fast charging 1.5h, LiFePO4, dual MPPT, BMS + PECRON PV200 Portable Solar Panel, 200W
PECRON
The PECRON E3600LFP is a 3600W, 3072Wh expandable power station (up to 15360Wh), with 14 ports, 1.5h fast charging, UPS function, and smart app control. Ideal for home backup, camping, or emergencies.
The PECRON PV200 portable solar panel delivers 200W peak power with 23.5% efficiency. Waterproof IP67 rated, perfect for your solar generator. Lightweight and foldable, includes 2-in-1 aviation cable for fast charging and flexible connections. Comes with 24-month warranty and friendly support.
Condition: New
Precomanda produse speciale - Preorder (special products)
Delivery date: Approximately 15-50 working days
Stock limit
Add to cart
Product Code: 5943810304300 Do you need help? +40740302590 / +40215552590
Add to wishlist Solicita publicarea in SEAP Quick Order
  • Description
  • Presentation in pictures
  • Reviews (0)
Specifications:
Product Type Portable Power Station
Model PECRON E3600LFP
Color Black
Rated Power 3600W
Capacity 3072Wh (Expandable up to 15360Wh)
Battery Type LiFePO4 (3500+ cycles)
Display Type LCD
Charging Methods
for the Station
AC Input: 3200W (1.5h) / 1800W (2h)
Car Charger
8x Solar Panels 300W (1.5h)
Charging Time 1.5h with 3200W AC
2h with 1800W AC
1.5h with 2400W Solar
Output Ports 2x Iesire AC 220V-240V
1x Iesire DC5525
1x Iesire XT60-F (12A/30V)
1x Priza auto
2x USB-C (100W)
4x USB-A
2x Wireless Chargers
Protection BMS: Short Circuit
Overload
Overheating Protection
Others Expandable Design
APP/WiFi Control
UPS Function
High-Speed Charging
Operating Temperature -20°C ~ 45°C (Discharge)
Charging Temperature 0°C ~ 45°C
Dimensions 44.5 x 30.7 x 35 cm
Weight 36 kg
Package Contents:
1x PECRON E3600LFP Portable Power Station
1x 15A AC Charging Cable
1x Single XT60 to MC4 Solar Cable
1x Dual XT60 to MC4 Solar Cable
1x Car Charger Cable
1x Slotted Screwdriver
Specifications:
Product Type Portable Solar Panel
Brand PECRON
Model PV200
Peak Power 200 W
Cell Efficiency 23.5%
Open Circuit Voltage (Voc) 48.9 V
Short Circuit Current (Isc) 5.66 A
Operating Temperature -20°C ~ +60°C
Optimal Working Voltage 38.8 V
Number of Folds 4
Unfolded Dimension 2220 x 610 x 27 mm
Folded Dimension 597 x 610 x 42 mm
Weight 8 kg
Package Contents 1x PECRON PV200 200W Portable Solar Panel